Czapki na każdą pogodę
Strona główna » Poradniki » Jak prać czapki?
Producenci czapek
Czapki WoolTown Czapki Loman Czapki Neverland Czapki Satila Czapki The North Face Czapki Viking
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta Zamówienie telefoniczne
0801 000 761
033 8219 149
0604 617 978
w godzinach 8-18

Zamówienia: sklep@asport.pl
Biuro obsługi klienta: bok@asport.pl
Gwarancje: gwarancje@asport.pl
Czapki w 3D

Jak prać czapki?

Czapki należy prać według oznaczeń producenta znajdujących się na wszywce wewnętrznej lub na dołączonej metce. Niektóre z oferowanych przez nas czapek zostały uszyte z delikatnej wełnianej przędzy lub posiadają membranę typu Windstopper® lub GORE-TEX®. Takie czapki wymagają specjalnego traktowania.

Absolutnie nie powinno się ich prać w pralce, ponieważ później mogą być pogniecione, wymięte, mechacić się. Do ręcznego prania czapek z domieszką wełny lub w 100% wełnianych należy używać jedynie specjalistycznych płynów. Pranie ich w detergentach typu proszki może spowodować, że zaczną się elektryzować, zostaną na nich białe smugi itp.

Do tego rodzaju czapek możemy polecić płyny do prania ATSKO. Najlepszy będzie środek do prania wełny, puchu i tkanin syntetycznych:

środek do prania (wełny, puchu, syntetyków) 1000ml Atsko

Doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia i niemiłe zapachy. Łatwo go wypłukać, nie zostawia też żadnych smug na tkaninie. Nadaje się nie tylko do prania ręcznego, ale i do prania w pralce. Duża pojemność (1l) sprawia, że starczy go na długo. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych płynów tego typu. Można go stosować również do puchu, membran GORE-TEX, tkanin syntetycznych, bawełny i jedwabiu. W tym samym środku można więc prać także czapki z membranami oraz z polarową podszewką. Należy pamiętać, że membran nie wolno prać w proszku, ponieważ tracą one swoje właściwości. Z tego powodu nie można stosować także płynów zmiękczających.

Wskazówki, jak prać czapki z membraną:

  • prać ręcznie tylko w specjalistycznych środkach, jak płyny Atsko,
  • prać i płukać w letniej wodzie,
  • nie wykręcać za mocno, żeby ich nie odkształcić lub rozciągnąć,
  • nie suszyć w suszarkach bębnowych.
Technologie


Jak wyprać czapkę z daszkiem

Czapki z daszkiem wymagają troskliwej pielęgnacji. Jeśli zostaną wyprane w dużej temperaturze, to daszek może się odkształcić, a czapka zbiegnąć. Aby dobrze wyprać taką czapkę, należy przede wszystkim przeczytać przepis prania podany przez producenta na wszytej w czapkę metce.

Jeśli daszek jest wykonany z plastiku lub tworzywa to czapkę najlepiej wyprać ręcznie lub w pralce z dodatkiem łagodnego środka, na przykład uniwersalnego płynu Atkso przeznaczonego do prania odzieży sportowej.

Środek do prania uniwersalny (wełna, puch, bawełna) 30ml Atsko
Pranie w tym środku nie spowoduje odkształcenia ani zbiegnięcia się tkaniny, oczywiście jeśli temperatura prania będzie dopasowana do wskazań producenta. Należy ponadto pamiętać, by nie odwirowywać jej, ponieważ wirowanie może ją bezpowrotnie zdefasonować.

W niektórych czapkach daszek ma w środku tekturę. Wtedy musimy wyprać ją ręcznie, uważając na to, by daszek się nie zamoczył. Można do tego celu wykorzystać zwykłą gąbkę lub szmatkę. Najpierw za jej pomocą trzeba zmoczyć czapkę, a następnie lekko ją wyszorować gąbką nasączoną małą ilością łagodnego detergentu. Następnie delikatnie zebrać pianę i pod małym strumieniem wody przepłukać czapkę.

Trzeba pamiętać, by nie suszyć czapki suszarką ani nie kłaść jej na kaloryferze. Po praniu, kiedy czapka jest jeszcze wilgotna, dobrze jest włożyć ją na jakiś kulisty przedmiot typu wazon lub klosz od lampy, by się nie zdefasonowała i pozwolić jej spokojnie wyschnąć.