Czapki na każdą pogodę
Strona główna » Poradniki » Jak przekonać dziecko do ubierania czapki?
Producenci czapek
Czapki WoolTown Czapki Loman Czapki Neverland Czapki Satila Czapki The North Face Czapki Viking
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta Zamówienie telefoniczne
0801 000 761
033 8219 149
0604 617 978
w godzinach 8-18

Zamówienia: sklep@asport.pl
Biuro obsługi klienta: bok@asport.pl
Gwarancje: gwarancje@asport.pl
Czapki w 3D

Jak przekonać dziecko do ubierania czapki?

Zima w Polsce nie należy do najcieplejszych, co za tym idzie każdy z nas powinien zwrócić większą uwagę na dopasowanie swojego ubioru do niższych temperatur. Jednym z najważniejszych elementów odzieży zimowej jest oczywiście czapka, która jak wiadomo chroni newralgiczną część ciała, jaką jest głowa przed zawianiem i wychłodzeniem. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do dzieci – tracimy bowiem najwięcej ciepła właśnie poprzez odsłoniętą głowę, a stąd już niedaleka droga do złapania infekcji, na które to maluchy są bardzo podatne. Niestety tutaj często zaczyna się problem, bowiem kilkuletnie dzieci rzadko kiedy są przychylnie nastawione do noszenia czapek. Rodzice często przechodzą codzienne trudności w trakcie ubierania malucha do wyjścia, które i tak często kończą się na tym, że dziecko tuż po założeniu czapki usilnie ją zdejmuje.

Jak sobie poradzić z tym problemem? Poznaj przyczynę!

Dziewczynka w modnej czapce

Przede wszystkim należy się zastanowić co powoduje w dziecku niechęć do noszenia czapki. Wbrew pozorom powody mogą być różne i z góry zakładana złośliwość i upór malucha tak naprawdę często nie jest tym właściwym powodem. Dzieci najczęściej są opornie nastawione do założenie i noszenia czapki, ponieważ:

 • Nie lubią być do czegoś zmuszane. To normalna postawa szczególnie w odniesieniu do dzieci w wieku dwóch, trzech lat. Sam fakt, że „muszą” coś zrobić budzi w nich dziecięcy bunt.
 • Czapka jest zwyczajnie niewygodna – może być zbyt szorstka dla delikatnej skóry dziecka bądź też wykonana z „drapiącego” materiału, który denerwuje malucha powodując dyskomfort.
 • Czapka może być za ciepła, przez co np. podczas zabaw na zewnątrz powoduje, że dziecku jest zbyt gorąco i dlatego właśnie ją zdejmuje.
 • Nie jest ona w guście malucha. Choć rodzicom może wydawać się, że zrobili wszystko by dać dziecku najmodniejszą czapeczkę to czasem jakiś jej element może skutecznie zniechęcać malucha do jej zakładania – kolor, pompon, nadruk czy inny detal.

Co zatem zrobić, by uniknąć tych problemów?

Przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem. W ten sposób najłatwiej będzie Ci dojść do tego co powoduje niechęć u malucha. Rozwiązanie najprostsze z możliwych, a tak często pomijane przez rodziców. Poniżej kilka szczegółowych wskazówek w odniesieniu do działań, które pomogą Ci przekonać dziecko do zakładania i niezdejmowania czapki.

 • Traktuj dziecko z szacunkiem – krzykiem nic nie osiągniesz.
 • Nie decyduj się na metodę przekupstwa np. ubierz czapkę, a dostaniesz cukierka – ta metoda choć działa jest metodą krótkotrwałą i na pewno nie jest korzystna z wychowawczego punktu widzenia.
 • Jesteś dla dziecka wzorem – daj mu dobry przykład. Gdy rodzice ubierają i noszą czapkę dziecko również samo chętniej po nią sięga.
 • Niech dziecko uczestniczy w procesie wybierania czapki – niech pokaże Ci który kolor bądź fason podoba mu się najbardziej.
 • Korzystaj z sprytnych sztuczek np. pytając dziecka czy potrafi założyć czapkę zanim policzysz do pięciu.
 • Pozwól dziecku na pokazanie niezadowolenia, jest to sposób na to, by mogło łatwiej i szybciej dostosować się do nieodpowiadającej mu sytuacji.
 • Porozmawiaj z dzieckiem, wyjaśnij mu dlaczego czapka jest taka ważna – poczuje się wtedy bardziej traktowane jako dorosłe i będzie chciało udowodnić swoją „dojrzałość”.
 • Kieruj się wskazówkami dziecka co do koloru, fasonu bądź motywu na czapce, ale ostatecznie pamiętaj by stawiać na materiały wysokiej jakości, przyjazne dla dziecka.