Czapki na każdą pogodę
Strona główna » Poradniki » Utrata ciepła przez głowę – fakt czy mit?
Producenci czapek
Czapki WoolTown Czapki Loman Czapki Neverland Czapki Satila Czapki The North Face Czapki Viking
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta Zamówienie telefoniczne
0801 000 761
033 8219 149
0604 617 978
w godzinach 8-18

Zamówienia: sklep@asport.pl
Biuro obsługi klienta: bok@asport.pl
Gwarancje: gwarancje@asport.pl
Czapki w 3D

Utrata ciepła przez głowę – fakt czy mit?

Do zaopatrzenia się w ciepłą czapkę na chłodniejszy okres roku zazwyczaj skłaniają nas własne preferencje, a ściślej rzecz biorąc dyskomfort, jaki wywołuje w nas zbytnio obniżona temperatura powietrza. Nikt nie lubi mroźnych podmuchów wiatru, zwłaszcza gdy wędrują po karku, skórze głowy i twarzy. Ale konieczność znalezienia sobie zimowej czapki dla wielu przedstawicieli starszego pokolenia ma swoje korzenie w domniemanej ucieczce ciepła przez głowę. Czy właśnie dlatego noszenie czapki zimą jest koniecznością?

czapka

Utrata ciepła – na czym polega?

Napominanie o konieczności zakładania czapek to prawdopodobnie coś, z czym zetknął się każdy, kto pozostawał pod opieką troskliwej babci czy cioci. Od kilku dekad krąży bowiem przekonanie, wedle którego głowa jest odpowiedzialna za ewentualną utratę całego ciepła, jakie wygenerował pracowicie funkcjonujący organizm. Obecnie uważa się, że:

  • eksperyment stojący u podstaw tego wniosku został przeprowadzony w niewłaściwy sposób
  • teoria o uciekaniu przynajmniej połowy ciepłoty ciała przez nieosłonioną głowę jest błędna.

Według najnowszych ustaleń, przez głowę ucieka taka sama ilość ciepła, jak przez każdą inną część ciała i nie należy jej pod tym kątem specjalnie wyróżniać. Jednak absolutnie każda utrata ciepła to zjawisko wysoce niepożądane, które z początku objawia się jako uczucie dyskomfortu, a prowadzić może do znacznie bardziej niemiłych konsekwencji.

Niezależnie od tego, co mówią najnowsze eksperymenty i o czym opowiadają kolejni pogromcy mitów, głowa pozostaje najcenniejszą częścią ludzkiego ciała. Abstrahując od wyników takich badań i powtarzanych spekulacji, z pewnością warto zadbać o to, by nie uległa nadmiernemu wychłodzeniu. Głowa mieści przecież kluczowe organy, na czele z mózgiem i kilkoma narządami zmysłów – a przy tym dysponuje nieco słabszymi mechanizmami obronnymi, chroniącymi ją przed zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi.

Zakładając ciepłą czapkę (zobacz tutaj: https://www.asport.pl/k/348/czapki-damskie/) , otaczamy głowę troskliwą opieką: warstwa termoizolacyjna, która tworzy się między włosami a tkaniną, skutecznie chroni delikatną skórę głowy przed:

  • chłodem atakującym z różną intensywnością,
  • wilgocią, która wzmaga odczuwanie niemile niskiej temperatury.
Co więcej, dobrze dobrana czapka dodaje naszej stylizacji estetycznego uroku.